Contacts

Selected songs

  • 01 Keď vojačik narukoval 00:02:28
  • 02 Naša chyža vybielená 00:04:15
  • 03 Pred tou bystrickou kasárňou 00:04:24
  • 04 Mezi dvoma vrchy 00:04:47
  • 05 Pod Belehradom 00:02:08
About the artist

Zuzana Homolová sa interpretácii ľudových balád venuje desiatky rokov a stala sa synonymom tohto žánru na Slovensku.

O umeleckých osudoch Zuzany Homolovej možno rozhodol okrem pôdy študentského divadla, ročný štúdijný pobyt v Tours na konci 60 - tych rokov. Okrem študentských barikád to bola komorná poetika šansónov, celosvetová folková vlna aj tradičné francúzske balady vyvolala v Homolovej záujem o interpretáciu slovenskej ľudovej balady, čo je jej doménou vôbec, popri zhudobňovaní staršej i súčasnej poézie.

Vydala albumy na ktorých sa podieľali aj významní hudobníci (Vladimír Merta, Jiří Stivín, Vlasta Redl). Album s názvom "Tvojej duši zahynúť nedám" nahrala so svojim stálym koncertným spoluhráčom - multižánrovým huslistom Samom Smetanom, s gitaristom Danielom Salontayom a ďalšími špičkovými hudobníkmi (Slnko records 2005). Tento titul získal v r. 2006 prestížne ocenenie Aurel  za najlepší album v kategórii Etno a  world music. Stály tandem doplnil gitarista a hráč na ďalšie strunové nástroje Miloš Železňák a zoskupenie dostalo nový názov TROJKA Z. H.  

Hudobné zoskupenie TROJKA Z. H. teda naďalej pokračuje v predstavovaní interpretácie ľudových balád a piesní netradičným spôsobom, pohybuje sa na pomedzí viacerých žánrov. Jeho členovia kladú dôraz na  koncentrovaný výraz piesní a starých príbehov a ich produkcia vytvára atmosféru výnimočnosti a provokuje k nonverbálnej komunikácii, overenej aj v inojazyčnom prostredí. Stará ľudová balada sa tak stáva mostom cez stáročia, a spája zdanlivo nespojiteľné: objavuje pozabudnuté klenoty ľudovej kultúry a predkladá ich v novom hudobnom svetle.

Albumy: Čas odchádza z domu (Opus, 1989), Homolová a Stivín (Opus, 1991), Slovenské balady (Pavian records, 1995 - BMG Ariola 1999), Tvojej duši zahynúť nedám (Slnko, 2005), Ňet vekšeho rozkošu (Slnko 2013). V dvojici s Milošom Železňákom vydala pesničkový album Medzi dvomi prázdnotami (Slnko records, 2014) a opäť v triu Keď vojačik narukoval (Slnko records, 2019)

Support

Artist donation

Support the artist with a donation of your choice.
More Hide
5 1000 Direct input 30,- € Donate
All donations will be solely used for activities related to artist creative process and his/her album publishing. All donations and their use will be published on www.slnkorecords.sk.

Videos

Our e-shop stores cookies to improve and provide effective services. By remaining on our site you agree to their use.

Concert tickets

  ks  

Name your price

 € ( and more)