Zuzana Homolová

Zuzana Homolová sa  interpretácii ľudových balád venuje desiatky rokov a stala sa synonymom tohto žánru na Slovensku. Vydala štyri albumy na ktorých sa podieľali aj významní hudobníci (Vladimír Merta, Jiří Stivín, Vlasta Redl). Predposledný, štvrtý album s názvom "Tvojej duši zahynúť nedám" nahrala so svojim stálym koncertným spoluhráčom - multižánrovým huslistom Samom Smetanom, s alternatívnym  gitaristom Danielom Salontayom a ďalšími špičkovými hudobníkmi (Slnko records 2005). Tento titul získal v r. 2006 prestížne ocenenie Aurel  za najlepší album v kategórii Etno a  world music. Stály tandem doplnil  gitarista a hráč na ďalšie strunové nástroje Miloš Železňák a zoskupenie dostalo nový názov TROJKA Z. H.  

Hudobné zoskupenie TROJKA Z. H. teda naďalej pokračuje v predstavovaní interpretácie ľudových balád a piesní netradičným spôsobom, pohybuje sa na pomedzí viacerých žánrov. Jeho členovia kladú dôraz na  koncentrovaný výraz piesní a starých príbehov a ich produkcia vytvára atmosféru výnimočnosti a provokuje k nonverbálnej komunikácii, overenej aj v inojazyčnom prostredí. Stará ľudová balada sa tak stáva mostom cez stáročia, a spája zdanlivo nespojiteľné: objavuje pozabudnuté klenoty ľudovej kultúry a predkladá ich v novom hudobnom svetle.

 


Albumy: Čas odchádza z domu (Opus, 1989), Homolová a Stivín (Opus, 1991), Slovenské balady (Pavian records, 1995 - BMG Ariola 1999), Tvojej duši zahynúť nedám (Slnko, 2005), Ňet vekšeho rozkošu (Slnko 2013)

Albumy

Video